Vestavěné skříně a jejich materiály

Velikou předností skříní na míru je optimální využití zastavěné plochy. Umožňuje to také vnitřní vestavba skříně či šatny navržená přesně podle přání a potřeb zákazníka. Interiér vnitřního prostoru řešíme využitím široké nabídky doplňků, např. sklopná jednolůžka a dvojlůžka, sklopné šatní tyče, zásuvky, police, drátěný program, kalhotovníky, kravatníky nebo různé typy osvětlení atd. Všechny rozměry skříně se volí podle potřeby, což umožňuje použití i v půdních vestavbách.

Výběr materiálu na šatní skříň ovlivní finance, které můžeme do skříně investovat. Samozřejmě, že celkovou sumu navýší i vnitřní vybavení skříně. K levnějším materiálům patří lamino nebo fólie, dražší je dýha a nejvíce zaplatíme za masiv.

Lamino

Mezi finančně přijatelné materiály patří lamino. Je k dostání v široké škále dezénů od jednobarevných unidekorů, nebo v mnoha dekorech s povrchem hladkým, matným, perličkou, strukturou dřeva i lesklým. Kombinací dezénů dosáhneme zajímavého vzhledu nejen šatních skříní, ale i ostatního nábytku.

K přednostem lamina patří velmi tvrdý povrch a snadná údržba. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Jádro lamino desek tvoří dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí.

Nejběžnější tloušťka lamino desek je 18 mm, k dostání jsou silnější i slabší. Při výrobě nábytku se používají plastové hrany, označované zkratkou ABS. Jsou odolnější než hrany papírové a jsou k dispozici v mnoha tloušťkách. Všechny desky, které se objevují na trhu, jsou certifikované a tedy zdravotně nezávadné.

Fólie

Fólie je běžným materiálem při výrobě šatních skříní, tvoří střední třídu. Dveře skříní z fólie jsou praktické na údržbu. Hladké dveře se udržují lépe, na rozdíl od dveří s profily, i když na omytí nám postačí mokrý hadřík a běžný saponát.

Základ dveří tvoří nosná dřevovláknitá deska, na níž se z obou stran nalisuje fólie. I tento materiál je k mání v široké nabídce typů frézování a dekorů, ať už imitací dřevin nebo barevných fólií v matu i lesku. Barevné fólie se také lakují. Výsledek připomíná klasicky lakovaná dvířka, ale jsou za levnější cenu. Některé barevné fólie mají strukturu drobných pórů, které jsou složitější na údržbu.

V tomto případě hodně záleží na kvalitě laku, proto vybíráme pečlivě výrobce. Pigmentový lak se stříká v bezprašné místnosti na dřevovláknité MDF desky a nanáší se v několika vrstvách. Mezitím se brousí. Ve výsledném efektu se dosáhne buď vysokého lesku, nebo hlubokého matu. Lesklá dvířka opticky zvětšují místnost.

Lak

Lakovaná dvířka se vyrábějí v jakékoli barvě stupnice RAL, nikoli v dekorech dřevin. Údržba lakovaných dvířek je snadná, stačí hadřík se saponátem. Na výběr je klasický matný lak a nebo vusoký lesk. Vysoký lesk je v dnešní době stále velmi oblíben.

Dýha

Dýha je tenká vrstva dřeva o tloušťce 0,3-5 mm na dřevotřískové desce. Používá se také při výrobě povrchů šatních skříní a nábytku vůbec.

Nejstarším způsobem zpracování dýhy je rozhodně klasické řezání, dále tzv. loupání a krájení, kterými se vyrábějí okrasné svrchní díly. Na jednotlivých listech se opakuje vazba, která vylepšuje vzhled konstrukčních desek.