Jak vybrat správný nábytek do obývacího pokoje

Velmi důležitou součástí domu je bezesporu obývací pokoj. Nejenže musí být reprezentativní, ale především by měl být útulný a pohodlný, abychom se v něm cítili dobře.  Pokud chystáte renovaci vašeho obývacího pokoje nebo potřebujete zařídit úplně nový, je tento článek přímo pro vás!

Obývací pokoj je centrem celého domu či bytu. Zde se odehrává většina denních aktivit a rodinných či přátelských setkání.

Vše se samozřejmě odvíjí od velikosti prostor, které jsou k dispozici. Ve vzdušném a prostorném pokoji decentně ozdobeném jednou prosklenou skříňkou se nemusíte cítit úplně „ve své kůži“.  V malém pokoji přeplněném věcmi se zase můžete cítit poněkud stísněně, a proto je lepší držet se v malých prostorech nábytku elegantního, ale hlavně funkčního.

Důležitým faktorem je také čas, který chcete věnovat jeho uklízení- několik rovných ploch nemusíte uklízet tak často jako skříně s plno drobnostmi. Výhodou rozměrnějších pokojů je také možnost větší variability obývací stěny – nemusí ji představovat jednolitý blok sahající až ke stropu, ale je možné si s ní pohrát, udělat ji členitější a více vyhovující vašim představám.

Co je dobré pořídit?

Centrem obývacího pokoje bývá sedací souprava a konferenční stůl. Neměly by také chybět prostory pro veškerou elekroniku (TV stolek,…). Dále je možné pokoj doplnit o dostatečné množství úložných prostor, ať už je to knihovna či prosklené vitríny určené pro dekorativní předměty.

Velmi vkusným prvkem a zárověň užitečnou částí úložných prostor jsou police. Trendem jsou módní kostky – desky složené do tvaru čtverce a ve třech nebo více kusech pověšené na zeď.

Materiály nábytku

Klasikou je samozřejmě nábytek z masivu. Vydrží téměř nemožné. Jeho povrch se neoloupe ani při nárazech vysavače, či stěhování nábytku. Bohužel, pořizovací ceny tohoto masivního nábytku nejsou nízké. Naštěstí jsou nábytkářské firmy schopny vyrobit téměř dokonalé imitace – při použití masivního dřeva a dýhy jsou z masivu horní desky a čelní plochy.

Oblíbený je také nábytek dýhovaný – je dostatečně kvalitní, na pohled hezký a také cenově příznivý. Mezi často objednávané dřevěné dýhy patří samozřejmě dub, buk, javor, bříza a smrk, anebo americká třešeň a různé exotické dýhy typu wenge či mancore. Většina jde také namořit do nejrůznějších odstínů, od bílé až po černou.

Poslední, asi nejčastější volbou je nábytek z lamina – je levný, kvalitní a díky pokroku v imitaci dřeva na první pohled nejde poznat, že nejde o masivní dřevo. LTD je zkratka pro laminovanou dřevotřískovou desku, kde je dýhování nahrazeno právě laminováním z důvodů úspory peněz. Z obou stran desky je nanesen papír, pryskyřice a vše je zalisované, což zároveň působí i jako ochrana proti vlhkosti. LTD desky mohou mít nejrůznější dekory dřeva. Co je velmi důležité při výběru takového nábytku, je olepení hran, které musí být provedeno opravdu kvalitně.

Kvalita nábytku

Pokud navštívíte českého výrobce s tradicí a dobrým jménem, neměli byste udělat chybu. Nábytek je dlouhodobá investice a proto není dobré při nákupu příliš šetřit. Jestliže si vyberete nábytek renomovaných a dobře hodnocených výrobců nábytku, tak se nebudete muset obávat oprav či výměny nábytku. Neznamená to, že musíte jít do nejbližšího drahého obchodu s nábytkem, stačí se obrátit na některé z osvědčených nábytkových studií. Ukazatelem kvality firmy je možnost zpracování 3D návrhu nábytku, rychlá doba dodání a precizně provedená montáž. Každá správná firma, zabývající se realizací interiérů, by také měla mít svoji vzorkovou prodejnu. V ní si můžete prohlédnout a „osahat“ materiály, kování a jiné nábytkové doplňky.

Trendy 

Postupně se začíná rozmáhat trend kombinací materiálů nábytku, nejčastěji se jedná o kombinaci skla a kovu. Čtverce a obdélníky jsou už pasé, začínají je nahrazovat jiné geometrické tvary s ostrými hranami. Pokud jste se v tomto stylu vzhlédli, rozmyslete si svoji volbu dobře. Takový nábytek může velmi rychle omrzet a navíc se nedá moc kombinovat s jinými styly či prvky.

Pojízdný nábytek

Pokud máte menší obývací pokoj, a zároveň prostory rádi inovujete, je pro vás tím pravým mobilní nábytek.  Prakticky všechen nábytek dnes můžete zakoupit ve variantě na kolečkách. Hodí se hlavně do menších místností, kde můžete s nábytkem manipulovat a zvětšovat tak prostor. Využijí ho ale i ti s většími byty. Posuvné mohou být např. minibary či příborníky. Nemusíte se také bát, že by vám nábytek neustále ujížděl a uhnul právě ve chvíli, kdy ho potřebujete – dnes se vyrábí i kolečka s aretací.

Osvětlení

V současné době se hodně využívá LED osvětlení. Dokáže navodit příjemnou a uklidňující atmosféru a nemusíte zapínat lustr ani žádné jiné lampy. LED světýlka udělají z vaše obyváku oázu plnou klidu a pohody. LED osvětlení dokáže plně nahradit stojatou lampu. Výhodou je, že si tak nekazíte oči např. při sledování televize a v konečném součtu i ušetříte za energii. LED světýlka dodají Vašemu obyváku ten pravý pocit útulnosti a vytvoří tak místo pro Váš odpočinek. Vybírat můžete samozřejmě z více variant osvětlení, světlo teplé, studené, barevné. Fantazii se meze nekladou.

Sedací soupravy

Vzhledem k tomu, že sedací souprava je skutečně nábytek, který vám bude sloužit dlouhou dobu každý den, měli byste se soustředit především na kvalitu, a na cenu až v druhé řadě. Při nákupu byste se měli zaměřit na vnitřní konstrukci nábytku a styl čalounění.  Před nákupem si také zjistěte spokojenost vašich známých s různými materiály – určitý potah se vám sice může líbit vizuálně i na dotek, ale brzy se může prošoupat. Pokud neplánujete vyměňovat nábytek každý rok, tak je lepší dbát na kvalitu než na vaše osobní preference.

Pokud si chcete být jistí výběrem výrobce Vašeho nábytku do obývacího pokoje, obraťte se na nás. Disponujeme dobře vybaveným showroomem, nápaditými designéry a zaručenou kvalitou našich výrobků!